Nagy öröm számomra, hogy itt lehetek Zaitzkofenben, ahol mindig észreveszem a madarak éneklését és csivitelését. Milyen érdekes, hogy bár sok madár egyszerre énekel, még sincs semmi disszonancia. Ellenkezőleg: Egy emberi zenekarban a koncert előtti hangolásban, amikor sok hangszeren egyszerre játszanak, mindig disszonanciát érzékelünk. Miért? Mert a zenekar élén még nem vezényel a karmester. De a madaraknál az égi karmester mindig munkában van. Ezért nincs disszonancia. A jó Isten nagy, Ő nagy! Idén csak egy jövőbeli pap és egy jövőbeli szubdiakónus áll előttünk. Egyre kevesebb a hivatás, kevesebb a hivatás, de miért? Mert az egész modern élet, az egész modern világ az ellenkező irányba halad, különösen a nagyvárosokban. Éppen most tettem egy körutat Németországban, mely nagy örömet jelentett számomra. És nagyjából bebizonyosodott, hogy az emberi természetet nagy károsodás érte, mindenütt a világon, de itt Németországban különösen.
Vegyünk példaképpen egy üveg bort. A palack üresen alig ér valamit, a bor természetesen sokkal többet ér, mint az üveg, amiből a palack készült. Mégis, az üveg nélkül nem kapnánk bort. Ha az üvegből való palack nem lenne, akkor valamilyen más edényre lenne szükségünk a bor kitöltéséhez. De akármilyen edényt is veszünk, az mindig alacsonyabb értékű lesz, mint a benne levő bor. A kegyelem legyőzi a természet hibáit, ez igaz. De a szabad akarattól függ, hogy az emberi természet együtt működik-e a kegyelemmel vagy sem. A jó Isten az emberi teremtmény szabad akaratát soha nem erőszakolja meg. Ő megadta nekünk ezt a nagy ajándékot, a szabad akaratot, és ezt nem is veszi el tőlünk.
Ha az emberi természet megromlott, akkor a kegyelemnek egyre nehezebb dolga van. Az emberi természet, az emberi élet, melyet manapság folytatnak, minden egyes nappal messzebb vezet a jó Istentől. Ez nyilvánvaló tény. Korunk mindennapjainak körülményei ezt idézik elő. Egyre kevesebben élnek kisvárosokban és egyre többen élnek nagyvárosokban, ahol minden művi. Most egy kicsit túlzok, ha azt mondom, hogy a nagyvárosokban alig vannak már fák, virágok, állatok. Minden az embertől van, minden az emberi kéz terméke. És ezért a nagyvárosban az ember ezt gondolhatja: „Én teremtettem mindezt, én vagyok a teremtő. Minden tőlem függ. És ha én valamit meg akarok változtatni, akkor ezt meg is tudom tenni. Én vagyok az úr.” A mai nagyvárosban így lehet gondolkozni.
Van egy régi világ, egy régi vallás és van egy új világ, egy új vallás. Isten ellenségei a régi világot a nagyvárossal mintegy pótolták. Azt mondom, mintegy. És ezzel természetesen eljutottunk a II. Vatikáni Zsinatig. Régen volt a nemzet, ma a nemzetek felbomlását éljük. Mi lesz Németországból? Egy focicsapat. A futballpálya az egyetlen hely, ahol még megengedett patriótának lenni. De az internacionalizmus nem megoldás. Az egyetlen megoldás a mi Urunk Jézus Krisztus. Vagyis a modern világ problémáinak megoldása nem a réginek, beleértve a régi vallásnak az új világhoz való igazítása, hanem az új világnak Jézus Krisztushoz való visszavezetése. Egy katolikus számára ez teljesen világos, mint a nap. De ma természetesen sok a nem hívő, még a katolikusok nagy része is ott tart, hogy protestantizálni hagyja magát. És a híveknél, mint mondtam, állandóan fennáll annak a veszélye, hogy úsznak az árral, ha nem maradnak éberek. Az áradás erős, és minden nappal erősebb lesz.
Tehát az a kérdés, hogyan lehet ellenállni? Ébernek kell maradni. A jó Isten a Getszemáni kertben nem azt mondja az apostoloknak, hogy „imádkozzatok”! Még csak nem is azt, hogy „imádkozzatok és virrasszatok”, hanem azt, hogy „virrasszatok és imádkozzatok”, mert a virrasztásnak meg kell előznie az imádkozást. És ez így van, mert ha nem maradok ébren, akkor az imát sem tudom folytatni – ahogy az apostolokkal a Getszemáni kertben történt.
Bár a tényleges harc egészen természetfeletti, Jézus Krisztus és az ő szent édesanyja és a Sátán között folyik millió és millió lélek megmentéséért vagy elkárhozásáért. Ez minden világháború világháborúja, ami a világ végéig fog tartani, és addig soha nem lesz vége. Ez tisztán természetfeletti, mert a lelkek megmentése csak természetfeletti módon lehetséges. De ez a háború vagy a harc. A filozófia problémája azt jelenti, hogy egészen téves módon gondolkodnak. A gondolkodásnak az alapszabályait rontotta meg a modern filozófia. És ez nem természetfeletti probléma. Ez a szent pápa tehát arra hív meg bennünket, hogy ragadjuk meg a lehetőségét annak felismerésére, hogy a fő probléma, a fő harctér máshol is a természet. Feltéve: 2010. augusztus 12. Hogyan tudom a lelkemet megmenteni?
Ha a nagyvárosi életre gondolunk, ha megfigyeljük a fiatalokat, akiket már alig az emberek, hanem szinte kizárólagosan csak a képernyők nevelnek, akkor megértjük, hogy korunkban egy egészen más ifjúsággal állunk szemben. És ezért nincsenek már hivatások!
De mindez egy teljesen új világ, egy szabadkőműves világ. És a szabadkőműveseknek megvan az a tulajdonságuk, hogy mindenütt jelen vannak, anélkül, hogy észrevennék őket. És pontosan ez az, amit mi ma tapasztalunk.
Annak megoldására, hogyan lehet egyfelől a problémákra gondolni, másfelől azonban nem követni őket, adok egy ötletet a papszeminárium részére. Ami a papszemináriumnak segítene e probléma megoldásában az egy „humanitás-év” bevezetése lenne. Ez ugyan nem megoldás a hívek számára, de az elv, mely mögötte áll, mindenkire felhasználható. Most csak egyes pontokat említek meg:
A mai átlagos fiatalember mindent, amit az emberi természetről tud, a filmekből és a televízióból szerzi. Ez az ő kultúrája. Ez egy új, egy teljesen naturalista kultúra és egy mélységesen meghamisított kultúra.
Az argentínai papszemináriumban már bevezettük a humanitás évet, ami alatt a jövendő szeminaristák katekizmust, latint, spanyolt – ez az anyanyelvük – történelmet, egy kis klasszikus zenét és irodalmat, világirodalmat tanulnak. Az év végén feltettem nekik a kérdést: Mi volt a kedvenc tárgyuk? A fiatalemberek fele azonnal rávágta: a latin! Mert megérezték, hogy valóban tanultak valamit, amikor a nehéz latin nyelvtannal megbirkóztak. Valamit, ami nem csak a latinra érvényes, hanem az egész emberre: Hogy az elméjét rendbe hozza, hogy megtanuljon gondolkodni! Mindenekelőtt a latintanulás alatt lehet megtanulni gondolkodni. Ez a legjobb tantárgy egy fiatal elme pallérozására, és az előre meg hátra vezetésére, ahelyett, hogy minden összekuszálódik benne és az elméje megzavarodik. Feltéve: 2010. augusztus 22. MENNY VAGY POKOL? – ez a tét
Egy év alatt természetesen nem lehet tíz évet bepótolni. A fiatalemberek az utolsó tíz évükben szinte semmi hasznosat nem tanultak a szeminárium részére. És úgy gondolom, ez ma nem csak Argentínában van így, hanem sok más országban is. Az egész világot egységesen a rossz irányba terelik. Létezik egy vezetés, egy vezetés a rossz felé.
Mit kell tennem a gyermekeimért? Vissza kell hozni az 50-60 évvel ezelőtti nevelést! Az általános műveltség nem maradhat ki az emberek életéből! Ah, fogják mondani, ezek a modern iskolák, kényszerítve vagyok, hogy gyermekemet állami iskolába adjam, és ott arra fogják kényszeríteni, hogy számítógépe legyen. Az iskolában minden gyereknek a számítógép-gombok mesterévé kell válnia. Tőlünk függ, külön mindannyiunktól, hogy az egész problémát tudatosítsuk magunkban. A jelentőségét felismerjük, lássuk, milyen mélyreható. Azután megfontoljuk, hogy mit tudunk tenni. Például, meg tudom követelni a gyermekeimtől, hogy verseket tanuljanak, hogy a nyelvtant tudják és helyesen alkalmazzák, hogy szép írásuk legyen, szép kézírásuk. Ez felebaráti szeretet: a szép kézírás. Ez nem csak valami ósdi dolog. Ha az írásom úgy néz ki, mint egy rovarok között dúló harc… a fiatalok ma ilyet tanulnak az iskolában. Milyen buta is lett a modern ember! Abszolút semmi joga nincs, hogy a tegnapi és tegnapelőtti ember tudását lenézze. Egyáltalán nem. Arról van szó, hogy újra legyenek hivatások. Nem csak ebben az évben, hanem a jövőben, a házakban, a családokban is.
Nem szeretnék senkit sem megvádolni. Nagyon sajnálom a szegény szülőket, akik ma gyermekeket hoznak a világra és aztán az előtt a probléma előtt állnak, hogyan tudják őket a világtól megvédeni. Ez nagyon nagy probléma. De Isten Anyja sarka alatt tartja a kígyót, ha Isten Anyja, ha szabad ezt így mondanom, működik a házakban, a családokban a rózsafüzér-imádságon keresztül, akkor a kígyó nem tud harapni. A rózsafüzér nagyon hatalmas és nagyon fontos. És miután este elimádkoztuk a rózsafüzért, tanuljunk egy verset.
Furcsa prédikáció ez a papszentelésre, nem igaz? Kedves hívek, a jövő papjairól van szó. Arról van szó, hogy néhány év múlva is legyen szemináriumunk. De nem csak itt, hanem Argentínában és a más országokban is. Ha a modern világnak továbbra is sikerül a fiatalságot hamisan nevelni, ahogy ma teszi, akkor lehetetlen lesz, hogy hivatások fakadjanak, se a lányok, se a fiúk között. Előre látom. Argentínában még működik a humanitás-év, de néhány év múlva már az lesz a kérdés, hogy a fiatal fiúk egyáltalán képesek lesznek-e arra, hogy ide belépjenek? Talán néhány év múlva már egyáltalán nem lesz senki, akit ez érdekel. Kedves barátaim, rossz, egyre rosszabb lesz a helyzet. Tőlünk függ, hogy legalább azt megtegyük, amit meg tudunk tenni.
Ilyen körülmények között különösen nagy bizalmunk kell legyen Istenben. A jó Isten még szörnyűbb dolgokat is meg fog engedni, előreláthatólag még rosszabb lesz minden, mégpedig sokkal rosszabb. Ezt a jó Isten meg fogja engedni, még pedig egyes egyedül lelkünk javáért. Nagyon sok lélek van, akiket már csak a legrosszabb képes felrázni, kijózanítani. Ezért fog a jó Isten úgy tenni, mint Noé idejében. Az emberiség a „rossz útjára tért”, mondja a Szentírás, még pedig olyan nagy mértékben, hogy csak az özönvíz volt képes arra, hogy még sok lélek megmenekülhessen. Mert amikor a víz vészesen emelkedni kezdett, az embereknek még maradt annyi idejük, hogy megbánják bűneiket, amit különben nem tettek volna meg. Ha a mai erkölcsi romlás még tovább folytatódik, akkor minden lélek a pokolba jut. Tehát a jó Isten ezt meg fogja szakítani. De hogy mikor teszi ezt meg, azt nem tudjuk. De biztos, hogy véget fog neki vetni egy szörnyűséges ítélettel. Hogy mikor, azt nem tudhatjuk. Addig meg kell tennünk azt, amit még tudunk.
Sokan azt mondják, hogy a képernyőre szükség van a gyermekek megnyugtatására. De ha a gyerekeket a képernyő nyugtatja meg, akkor nem nyugodtak lesznek, hanem képzettek, mégpedig rosszul, tévesen képzettek. Ez nem emberi. Ahol ez nem megoldható, ott el kell gondolkodni a más helyre való költözésen, a körülményeink megváltoztatásán. Természetesen csak akkor, ha ez lehetséges. Ne essünk kétségbe, vegyük saját kezünkbe sorsunkat. De ne csak a természetfeletti dolgokat, hanem a természeteseket is, hogy újra egészséges fiatalokat nevelhessünk. Feltéve: 2010. augusztus 29. Vége
|
vissza