Az Israelnetz hírügynökség 2011. október 27-i jelentése szerint Benedek pápa egy többszáz éves olajfát kapott Izraelből. Az ajándékot Netanjahu miniszterelnök utasítására a Vatikán és a zsidó állam közötti „virágzó” kapcsolatok szimbólumaként adták át a pápának. Az ajándékozás előzménye XVI. Benedek pápának egy kijelentése volt, melyet 2009. évi szentföldi zarándoklata alatt tett: a pápa ekkor egy nagyon régi olajfa mellett elhaladva azt mondta, hogy bárcsak egy hasonló fa díszítené a vatikáni kerteket is. Netanjahu kijelentette, hogy az ajándékba adott olajfa a népek és vallások közötti béke és testvériség iránti közös erőfeszítést reprezentálja. Az izraeli miniszterelnök mostani ajándéka az úgynevezett Malakiás jóslatokat juttatja az ember eszébe. Malakiás jóslata XVI. Benedek pápára ugyanis így hangzik: „Gloria olivae” – Az olajfa dicsősége.
Malakiás jóslatai 112 orákulumszerű jövendölésből állnak, melyek a pápákra vonatkoznak I. Celestin (1143-44) pápától kezdve a világ végéig. Ezek egy 1595-ben kiadott kétkötetes műben láttak először napvilágot, mely a bencések híres tagjairól szólt, s melynek címe: „Lignum vitae, ornamentum et decus ecclesiae”. E mű 307-311 oldalát foglalta el Szent Malakiás jóslata a pápákról. A fejezet címe: „Prophetia S. Malachiae archiepiscopi de summis pontificibus”.
A három utolsó bejegyzés így hangzik: A „De labore solis” szavakat „A nap munkása”-kifejezéssel szokták fordítani azok, akik II. János Pál pápát az Egyház fáradhatatlan napszámosaként akarják beállítani. Holott a latin szótárban e kifejezés megfelelője pont ennek ellenkezője. Ott a „De labore solis” fordítása „napfogyatkozás”. Ráadásul ez sokkal jobban megfelel II. János Pál pápa munkásságának. Mit jelent a „Gloria olivae” Benedek pápára vonatkoztatva?
Korábban sokan úgy gondolták, hogy ez a mondás a pápa származására vagy hazájára fog utalni, azaz, hogy az eljövendő pápa zsidó származású lesz, vagy olyan országból fog jönni, melynek szimbóluma az olajfa (például Görögország vagy Spanyolország, esetleg Jeruzsálem).
Ugyanakkor a mondást így is lehet értelmezni: „Az olajfa (a zsidóság) újra tiszteletreméltó lesz”, „újra érvényesülni fog”.
Bár a jövendölésekkel kapcsolatban mindig elengedhetetlen az óvatosság, maga Jézus azt tanítja, hogy az idők jeleire figyeljünk, és legyünk mindig éberek. Pont erre szolgálhat egy ilyen régi, kipróbált jövendölés. És ebben a katasztrofális helyzetben ott állnak a pápa és a Krisztus-tagadók nagy barátságban Assisiben. Látjuk kezet rázni őket, aztán ahogy egy kedves béke-táncot néznek és megtapsolnak, mint a vallások közötti közösség jelét, hogy az egész világnak megmutassák, hogy a modern ember milyen jól szolgálja a békét.
Malakiás jóslata segíthet abban, hogy az embereket felébressze, hogy ráébredjenek, hogy nem az ember – aki magát Isten helyére helyezte – a történelem ura, hanem egyedül Isten.
2011. november 4. |
vissza