A pápa óv „az embereknek Istentől való radikális emancipációjától”

(forrás: kath.net – 2005. június 22.)

„Benedek Európája a kultúrák krízisében” – ez XVI. Benedek pápa első Olaszországban megjelenő könyvének a címe, amelyet június 21-én este mutattak be, s amely még pápává való választása előtti időkből származó szavainak gyűjteményes kiadása.

„A mai világ igazi összetűzései nem a különböző vallási kultúrák között állnak fenn, hanem a nagy vallási kultúrák és az embereknek Istentől való radikális emancipációja között.” Ez a gondolat az első pápai könyv egyik központi tézise. A szöveggyűjtemény laikusoknak is szól, akiket a pápa arra szólít fel, hogy Istent ne zárják ki az életükből, hanem legyen meg a bátorságuk, hogy Őt a saját egzisztenciájukba integrálják. Benedek az aktuális európai társadalmat egy egyoldalúan racionális és tudomány-hívő társadalomnak tartja. Európában szerinte olyan kultúra alakult ki, amely nemcsak a kereszténységgel áll radikális ellentétben, hanem egyáltalán az emberiség vallási hagyományaival. „Ne állítsátok az individuális szabadságot legfőbb értékként minden más elé” – hangzik a pápai felhívás. Benedek óv továbbá „a relativizmustól, amely dogmatizmussá válik, és azt hiszi magáról, hogy az értelem definitív felismerésének birtokában van.”

Benedek pápa kultúra-kritikája része annak az előadásnak, amelyet Szent Benedek Európának szóló hagyatékáról tartott Subiaco-ban ez év (2005) április elsején, egy nappal II. János Pál pápa halála előtt.

²²²

vissza a HABEMUS PAPAM oldalra