A német nyelvű (több mint 100 évvel ezelőtt) összeállított misszáléban az áll, hogy szeptember 29-e a római Via Salaria-n található Szent Mihály templom felszentelésének az ünnepe. A csaknem 90 éves magyar nyelvű misszálé nem nevezi meg, hogy melyik Szent Mihály-templom felszentelése volt eredetileg ezen a napon. Ezek a magyarázatok kínosan vigyáznak arra, hogy a lehetőséghez képest a legtöbbet hallgassák el a természetfelettiből, Isten mindenható hatalmából, evilági életünk tökéletes függőségét a természetfelettitől. Szent Mihály Gargano hegyén történt megjelenéseinek, azaz ezeknek itt következő leírásának a legfontosabb üzenete ez: A Gargano hegyen álló mennyei bazilika az egyetlen a világon, amit nem ember, hanem Szent Mihály és az angyalok szenteltek föl; Ez az angyalok által történt felszentelés az, amit az Egyház minden év május 8-án és szeptember 29-én megünnepel.
![]()
Krisztus utáni 490. év május 8-án, Zeno császár (474-491) uralkodásának 17. és Szent III. Félix pápa pontifikátusának harmadik évében az olasz Apulia tartomány Gargano nevű hegyén megjelent Szent Mihály arkangyal.
A püspök a jelenés után nagy örömmel és hálával hívta egybe a népet, hogy körmenetben vonuljanak a barlanghoz. Mikor megérkeztek, azt látták, hogy az égi segítők már mindent előkészítettek a szertartáshoz: a barlang alakja egy temploméhoz hasonlított, kőből kivésve, elég mélyen, de könnyen elérhetően, és szent rendeltetésére előkészítve. Az összegyűlt emberek hallották, ahogy Szent Mihály hangja megszólalt: „Itt Istent fogják imádni. Itt az Urat fogják tisztelni. Itt a Legnagyobbat fogják dicsőíteni.”
A helyi püspök ezután ezen a helyen tartotta az istentiszteleteket. Egész Itáliából, sőt egész Európából özönlöttek az emberek, és Szent Mihály és a szent angyalok tisztelete messzi vidékekre is elterjedt. A későbbi időkben pápák, királyok, császárok, államférfiak, püspökök és rengeteg zarándok érezte kötelességének és kitüntetésnek, hogy ezt a barlangot meglátogathatja.
Két évvel Szent Mihály első megjelenése után, Anastasius császár uralkodásának és Szent Gelasius pápa pontifikátusának első évében, Szent Mihály újra megjelent Lorenzo Maloriano püspöknek.
A gótok királya, Odoaker – aki Siponto népét ellenfele, Theodorik szövetségesének tartotta –, hadserege körbevette a várost, és azzal fenyegetőzött, hogy lemészárolja a város lakóit. Ők ebben a kilátástalan helyzetben szent pásztoruknál, a püspöknél kerestek menedéket. A püspök viszont úgy határozott, hogy Szent Mihályhoz és a mennyei seregekhez fordul. Ezért, mialatt a gótok a város körül megkezdték támadóállásaik felépítését, ő felmászott Gargano hegyére.
492. szeptember 25-én a gótok követet küldtek, aki ultimátumot nyújtott át a város lakóinak. A püspök háromnapos fegyverszünetet kért a gótoktól, és egyúttal felszólította a város lakóit, hogy e három napon szüntelenül imádkozzanak és böjtöljenek, és járuljanak a szentségekhez. Így is történt. E csodás megmenekülést követően a püspök az egész néppel felvonult Gargano hegyére, hogy a mennyei védelmezőnek hálát adjanak a hatalmas győzelemért. A barlang bejáratánál, ahova nem mertek belépni, a sziklába vésve találták Szent Mihály lábnyomait, melyek az ő jelenlétét mutatták. Egyesével lehajoltak, és megcsókolták a nyomokat, melyek az arkangyal jelenlétének tanúi voltak.
Eljött az első jelenés harmadik évfordulója. 493. május 8-án Siponto püspöke népével kivonult Gargano hegyére, hogy az ünnepet a szent barlangban üljék meg. Egyetlen ember, még a püspök sem mert belépni a barlangba, hogy a szentmiseáldozatot bemutassa, pláne, hogy a római katolikus Egyház előírása szerint azt előbb fel is szentelje. Az angyalok himnusza akkora rémülettel és tisztelettel töltötte el a jelenlevőket, hogy ezen a napon senki nem mert belépni oda.
A pápa tanácsát követve Siponto püspöke meghívott hét szomszédos püspököt a háromnapos böjtre és imádságra, és az ezeket követő felszentelésre, mégpedig szeptember 21-ére. A hét püspök Szent Mihály iránti tiszteletből el is fogadta a meghívást.
493. szeptember 26-án mindenki összegyűlt, hogy megkezdjék a böjtöt, az imádkozást, és a szent virrasztást, miközben a pápa Rómában ugyanezt tette. A nyilvános imák meghallgatásra találtak, de csak Siponto püspöke részesült abban a megtiszteltetésben, hogy Szent Mihályt láthatta. Az arkangyal megjelent neki, e helyen már harmadik ízben, és ezeket mondta: „Laurentius, ne gondolj többet arra, hogy barlangomat felszenteld, én lakóhelyemül választottam, és angyalaimmal már felszenteltem, amiről egyértelmű jeleket fogsz látni: Képmásomat, amit magam állítottam fel, az angyalok által előkészített oltárt, palástomat és a keresztet. Ezen az éjszakán csak ti, a püspökök léphettek be a barlangomba, ahol a támogatásommal fogtok imádkozni. És csak holnap mutatjátok be a fenséges áldozatot, és áldoztatjátok meg a népet, és akkor látni fogjátok, mennyi áldást osztottam én ki ebben a templomban.”
A Gargano hegyen álló mennyei bazilika az egyetlen a világon, amit nem ember, hanem Szent Mihály és az angyalok szenteltek föl; Ez az angyalok által történt felszentelés az, amit az Egyház minden évben szeptember 29-én ünnepel. Május 8-a pedig Szent Mihály arkangyal első és harmadik megjelenésének az évfordulója. Gargano hegyén, Szent Mihály barlangjában, az évszázadok során számtalan megtérés, gyógyulás és csoda történt. Szent Mihály buzgón osztotta ki itt ajándékait. (A fotókon: a mennyei bazilika, a jelenés története, a barlangbazilika felszíni bejárata, a bazilika szentélye, Szent Mihály szobra)
|
vissza